Prohlášení Dominika Duky k filmu  s papežem Františkem

24.10.2020

Citace ze stránek Dominika Duky:

S plnou vahou svého úřadu se chci vyjádřit ke článku "Papež podpořil stejnopohlavní páry," který 23. 10. přinesl Deník N. Neexistuje žádný církevní dokument, který by se týkal změny nauky katolické církve v této oblasti, a to ani ze strany papeže, ani ze strany římských institucí. Ve článku uvedený dokumentární film v žádném případě nemůže být vydáván za stanovisko církve v otázkách víry a mravů. Celou tuto kauzu je třeba vidět v kontextu blížících se prezidentských voleb v USA; jejím cílem je znejistit a dezinformovat katolickou veřejnost.


Citace z novinky.cz:

Kardinál Dominik Duka se vyjádřil k prohlášení papeže Františka, který podpořil zákony umožňující homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Podle jeho slov neexistuje církevní dokument, který by se týkal změny nauky v církvi. Kauza prý souvisí s americkými volbami.

"Neexistuje žádný církevní dokument, který by se týkal změny nauky katolické církve v této oblasti, a to ani ze strany papeže, ani ze strany římských institucí," uvedl primas český.

Dokumentární film, ve kterém to papež uvedl, nemůže být podle Duky vydáván za stanovisko církve. "Celou tuto kauzu je třeba vidět v kontextu blížících se prezidentských voleb v USA; jejím cílem je znejistit a dezinformovat katolickou veřejnost," konstatoval kardinál.

Papež podpořil zákony umožňují registrované partnerství v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl ve středu představen na filmovém festivalu v Římě.

"Homosexuálové mají právo žít v rodině. Jsou to děti boží a mají na rodinu právo... To, co je nutné udělat, je vytvořit zákon o registrovaných partnerstvích, aby tímto způsobem měli právní ochranu," uvedl papež František.

Ve filmu papež také telefonuje homosexuálnímu páru, který adoptoval tři děti. Papež dvojici vyzývá, aby děti zapojila do života jejich farnosti i navzdory možnému odporu části věřících.